czwartek, 11 czerwca 2009

Przegląd prasy

Podczas rutynowego lotu nad tokijską dzielnicą Setagaya, ze śmigłowca policyjnego wypadła szyba. Maszyna oznaczona "Otori 7" wystartowała we wtorek po południu z lądowiska w Tachikawa. Załoga zauważyła spadek ciśnienia w kabinie podczas lotu nad autostradą w okolicy Ikeji. Helikopter wylądował bezpiecznie i zgodnie z planem. Nie zanotowano żadnych zniszczeń ani ofiar na ziemi. Kwadratowej, mierzącej 70cm i ważącej 2.25kg szyby szuka 27 jednostek policji dookoła rejonu incydentu.

Uchu Shinri Gakkai - należąca do firmy spożywczej z Nagano organizacja religijna, operująca siecią love-hoteli w pięciu prefekturach, została przyłapana na oszustwie podatkowym. Odkryty przez urzędników proceder polegał na księgowaniu 40% dochodu z wynajmowania pokoi na godziny jako datki religijne. Przez 7 lat organizacja nie zapłaciła przez to prawie półtora miliarda jenów podatku. Teraz, oprócz nakazu zwrotu tej kwoty grozi jej 300 milionów kary.

Policja aresztowała w poniedziałek 37 letniego nauczyciela liceum Nodajuku w Kita-Nagoya (pref. Aichi) pod zarzutem hodowli zakazanej w Japonii marihuany. Kazuomi Fujiwara przyznał się do zasadzenia na dachu trzypiętrowego budynku szkoły, na własny użytek, sześciu drzewek. Mini plantacji miał doglądać na przerwach, począwszy od zeszłego lata. Przyznał też, że pali zioło od czasów szkoły średniej.

Sobotnia, niespodziewana sesja promująca książkę tutejszej gwiazdy pop, Ayumi Hamasaki, na placu przed sklepem 109 wywołała paraliż komunikacyjny w całej dzielnicy Shibuya. Niezapowiedziana i nie uzgodniona z władzami miasta inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem przechodniów. Wg. policji, ośmio-tysięczny i trudny do opanowania tłum gapiów zablokował na długo jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w Tokio. Władze prowadzą śledztwo w tej sprawie i planują wniesienie oskarżenia o zakłócenie porządku publicznego przeciwko 31 letniej autorce.

Francuska sieć jubilerska Mauboussin zorganizowała w poniedziałek promocję swojej słabo rozpoznawalnej w Japonii marki. Firma rozdała pierwszym pięciu tysiącom odwiedzających flagowy sklep w Ginza pół-karatowe diamenty. Po warte 5tyś jenów za sztukę kamienie od rana ustawiła się kolejka chętnych. Sklep otwarto w lutym tego roku ale nie cieszył się on powodzeniem wśród tokijczyków. Mimo korelacji Mauboussin z wieloma międzynarodowymi osobistościami, tutejsi klienci nadal nie wiedzą jak wymawiać jego nazwę ("Mo-bu-SAN"). Inicjatorzy tej akcji zachęcali do zrobienia sobie biżuterii opartej na podarunkowych diamentach ale ceny zaczynają się od 50,000 jenów wzwyż.

Coca Cola wprowadziła w tym tygodniu na japoński rynek colę o smaku zielonej herbaty. Bezkaloryczny, wzbogacony o witaminę C produkt jest skierowany do młodych kobiet.
Największy konkurent Coca Coli, firma Pepsico zamierza natomiast pod koniec tego miesiąca wprowadzić kolejny egzotyczny smak coli, "Pepsi Shiso" - z bazylią.

źródło: mdn

ps. pozwoliłem sobie wczoraj przetestować tą herbacianą colę organoleptyczne, w duecie z najtańszą whiskey - taka sobie.

2 komentarze:

kojn pisze...

@ ps. ....test coli.. CZAD! Cały WIT ;)

Anonimowy pisze...

nauczyciel to pewnie był onizuka;d