wtorek, 23 grudnia 2008

Przegląd prasy

Dziś urodziny cesarza Japonii Akihito, którego zły stan zdrowia został zauważony przez większość czytelników onetu przy okazji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Niestety problem się nasila, cesarz nie będzie uczestniczył nawet w obchodach święta narodowego wydawanego co rok na swoją cześć właśnie dziś. Powodem niedyspozycji, podobno żołądkowej, są coraz poważniejsze spory o to czy w przyszłości oddać tron córce starszego czy synowi młodszego syna cesarza. Oba ruchy wymagają zmiany obecnej konstytucji.
Wyobraźmy sobie co by się działo gdyby za 20 lat, księżniczka wyszła za cudzoziemca...

Japońskie "Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii" wprowadza nowe zasady nauki języka angielskiego w szkołach publicznych. Począwszy od 2013 roku mają być one prowadzone głównie po angielsku, co ma rozszerzyć zdolności komunikacyjne młodych Japończyków. Nowe regulacje, w obawie przed kompromitacją, prawdopodobnie zmuszą do odejścia na wcześniejsze emerytury rzesze doświadczonych nauczycieli, którzy znają gramatykę ale słabo mówią w nauczanym przez siebie języku. Dodatkowo o ok. 1/3 zwiększono ilość nauczanych słówek, co zbliża japoński program nauczania do tych z Korei Południowej czy Chin (w których, nawiasem mówiąc, będzie niedługo więcej ludzi mówiących po angielsku niż w Stanach Zjednoczonych).

Instytut badawczy Ministerstwa Transportu przeprowadził w poniedziałek test, jak daleko powinni od siebie siedzieć pasażerowie metra w przypadku epidemii. Orzeczono, że zachowanie 1-2 metrowego dystansu zapobiega rozprzestrzenianiu się grypy przez kichanie czy kasłanie. Oczywiście przy założeniu, że wszyscy pasażerowie mają na twarzach maski.

Dwóch nastolatków aresztowała w niedzielę w Jokohamie policja pod zarzutem napaści na swojego oficera. Podejrzani, 16to i 17to latek, członkowie gangu motocyklowego z Hadano, po zatrzymaniu, rzekomo metodą na stłuczkę, radiowozu obezwładnili policjanta i ukradli mu pistolet oraz kajdanki.

Japoński McDonald's wprowadził w końcu na rynek ćwierć-funciaka z serem (zwanego w Europie Royale z serem). Kampania reklamowa w pociągach mówi, "Żarty się skończyły, japoński hamburgerze!".
Czekamy z niecierpliwością na sos słodko-kwaśny do nuggetsów.

źródło: The Japan Times

2 komentarze:

コワルスキー ラドスラウ゛ pisze...

i wieśmaka!
Radosnych Świąt, spokoju i zdrowia, oraz samych trafionych decyzji w Nowym Roku, życzy familia Kowalskich.

Anonimowy pisze...

Nie wiem jak to w reszcie Ełropy, ale u nas w Polsce ćwierćfunciaka nazywają Royale (bez sera, mimo że jest :)