środa, 8 października 2008

444

Moje powroty do Japonii wiążą się z coraz trudniej znoszonymi dżetlagami. Wczorajszej nocy spałem cztery godziny z czterogodzinną przerwą w środku, obudziłem się wściekle głodny. Fajnie się sprząta mieszkanie o czwartej nad ranem. Wyczyściłem nawet filtry powietrza w ścianie (takie dziury wentylacyjne mam). Dziś, jakby na przywitanie, mocno zatrzęsła się ziemia pode mną, chwiejąc drzewkami w biurze. Wróciłem też na lekcje japońskiego, odebrałem wywołane filmy z labu. Mam duże zaległości w wielu dziedzinach. Dobrze, że najbliższy weekend będzie długi.

Do Japonii przyjeżdża Robert Kubica, niestety ceny biletów na Fuji GP są mocno zaporowe (ok. 2tyś zł/ 2 dni). Następnym razem może...

No i jeszcze o pogodzie, uwielbiam ten krótki okres w Japonii, podczas którego jest tak jak teraz. Nie za ciepło, nie za zimno, wilgotność w normie. Aż chce się żyć. Chciałbym kiedyś mieszkać w miejscu, w którym cały rok jest 18 stopni.

Na koniec kwestia techniczna, pracuję nad szeroko-szpaltową wersją tbn i nie umiem sobie poradzić z automatycznym formatowaniem postów w dwóch kolumnach. Testuję na tokyobynight.net. W fajerfoksie pięknie działa co prawda -moz-column-width i gap ale w każdej innej przeglądarce wygląda to kiepsko (IE7 wogóle nie tworzy kolumn a IE8 ucina zdjęcia). Jeśli ktoś kuma CSS'a i może podpowiedzieć jakieś rozwiązanie (tylko nie tabele!), proszę o kontakt. Odwdzięczę się koszulką.

10 komentarzy:

Kamil pisze...

Coś .pl też się rozjechało ;-)
Loga zniknęły.

Nie pamiętam jaki masz adres email ale mam dla Ciebie trochę linków odnośnie layoutów kolumnowych.

--mozcośtam i inne sztuczki na dłuższą metę są zbyt denerwujące (nigdy nie wiadomo kiedy przestaną działać)

Michael Marzec pisze...

Polecam użyć w CSS
float: left;
(lub float: right;)
dla każdej z kolumn wraz z width i padding wg uznania.
Potem użyć również
clear: both;
w elementach zagnieżdżonych w tych kolumnach, żeby naprawić to, co zostało zepsute przez float.

To tak w skrócie na szybko.

WiT pisze...

To wiem, tylko jak do tych kolumn wrzucać tekst z automatu? Dzielenie na pół jest potrzebne... Nie wiem jak to zrobić.

Michael Marzec pisze...

W samym CSS tego wg mnie nie zrobisz, ponieważ CSS3 nie jest jeszcze w pełni obsługiwany przez różne przeglądarki.
Na Twoim miejscu dzieliłbym treść na kolumny z poziomu skryptu po stronie serwera. Wydaje mi się to najłatwiejszym podejściem, tym bardziej, że Wasze artykuły składają się przeważnie z tekstu pisanego jednakową czcionką i zdjęć o jednakowej wysokości.

WiT pisze...

A potrafisz napisać, albo masz gdzieś taki skrypt?

Michael Marzec pisze...

Tylko, że jeżeli chcesz nadal korzystać z Bloggera, to tam raczej nie ma możliwości modyfikacji skryptów... A pluginu do Bloggera raczej nie ma takiego (wiem, że np WordPress posiada plugin do multicolumn).

Btw. Ta Twoja wersja 2-kolumnowa wydaje mi się sporo za szeroka. Nawet jeżeli przyjąć, że większość używa rozdzielczości conajmniej 1280 w poziomie, to nie każdy chce otwierać okno przeglądarki na całym ekranie. Można wiedzieć co Cię skłania ku tej zmianie ?

WiT pisze...

Czyli wracamy do punktu wyjścia.
Pomocy!

A dlaczego?
Kupiłem sobie laptopa z ekranem full-HD i zobaczyłem jak wąziutko i skromniutko wygląda blog z jedną kolumną. Większych zdjęć niż 400px nie mogę umieścić (zakładając, że wolę hostować je z 12 serwerów googla vs. z 1 swojego - patrz. wicinski.org) więc chociaż dwie kolumny wypełnią przestrzeń.

renczus pisze...

przecież zawsze mozna na hi-res wyświetlaczu uzyć opcji zoomu w przeglądarce. wszystkie nowe przegladarki maja ten ficzer w mniejszym lub wiekszym stomniu dopracowany, ale uzywac sie da.

WiT pisze...

No to chyba lepiej skalować w dół niż w górę...

pau pisze...

U mnie nowa wersja wygląda swietnie, co prawda mam 1680x1050, a jesli wierzyc
http://www.w3schools.com/browsers/browsers_display.asp to 48% osob nadal uzywa 1024x768, (chociaz sa to dane sprzed 10 miesiecy).

Z drugiej strony mozesz po prostu dac duzy button GetFF i sie nie przejmowac, na tej samej stronie masz statystyki przegladarek, polowa czytelnikow uzywajacych IE moze sie przeciez dostosowac :>

Przejze jeszcze twojego CSS'a i moze cos wymysle, jya