poniedziałek, 25 sierpnia 2008

Przegląd prasy

W supermarketach na terenie całego kraju wzrasta liczba samoobsługowych kas, pozwalających klientom zeskanować i zapłacić za zakupione produkty bez obecności kasjera. Po zeskanowaniu klient wrzuca produkt do siatki wiszącej na wadze a system sprawdza, czy produkty ważą tyle ile powinny. Mimo, że wprowadzenie kompletu czterech kas z takim rozwiązaniem kosztuje 10-15mln jenów, sieci konwiniensów LAWSON i AM/PM również zamierzają pilotażowo wprowadzić to rozwiązanie w swoich sklepach.

Z kolei władze Kyoto wpadły na pomysł rozporządzenia zabraniającego handlu sklepom konwiniensowym w nocy. Miałoby to ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Kiyoshi Hijikata, przewodniczący Japońskiej Federacja Franczyzowej (JFA) wystosował ostry protest w tej sprawie, ostrzegając, że jej członkowie nie będą stosować się do polis ograniczających sprzedawcom prawo do wolnego handlu a obywatelom, styl życia.

Japońska reprezentacja olimpijska w bejsbola przegrała w sobotnich playoffach z drużyną z USA 4-8. To już druga porażka olimpijska tego zespołu z rzędu. Ostatnio medal w tej dyscyplinie udało się Japończykom zdobyć w 2000 roku, w Sydney. Za 4 lata w Londynie bejsbola nie będzie wcale.

Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej zdecydowało o zmianie definicji kolorowych, zerowych soczewek kontaktowych, z "towarów innych" na "zaopatrzenie medyczne wymagające kontroli dostępu". Obecna definicja pozwala na handel kosmetycznymi szkłami kontaktowymi bez recepty (3000-5000jpy). Jednakże, w związku z nagminnym niewłaściwym użytkowaniem, rejestruje się ogromną liczbę zachorowań na zapalenie spojówek. Rozporządzenie ma wejść w życie na wiosnę przyszłego roku.

Tokijska policja poszukuje małpy z gatunku Macaca Fuscata, która w środę rano biegała po stacji Shibuya, na linii Toyoko. Ok 40cm osobnik zbiegł w stronę Harajuku podczas próby wyłapania, podjętej przez strażników stacji. Małpa była widziana w Koganej 12go sierpnia i w Setagaya 18go. Przypuszcza się, że odłączyła się od stada żyjącego w regionie Okutama na przedmieściach Tokio.
Zwierzę nie spowodowało póki co żadnych strat ani obrażeń u ludzi.

80% kobiet w wieku uniwersyteckim skarży się na za niską temperaturę w klimatyzowanych pociągach, restauracjach i salach wykładowych, wynika z opublikowanej przez żeński uniwersytet Kyoritsu, ankiety na ten temat. Jednak przy pytaniu o temperaturę w restauracjach, w których respondentki dorabiają po zajęciach, tylko 34.3% odpowiedziało "za zimno" a aż 40% wręcz "za gorąco".

Rzadkie zdjęcia niemieckich jeńców wojennych z czasów pierwszej wojny światowej wypłynęły na światło dzienne. Na zdjęciach, zrobionych w 1918r. w więzieniu Narashino (pref. Chiba), dwóch niemieckich żołnierzy uczy Japończyków robić kiełbasę. Zdjęcia o ogromnej wartości historycznej, dokumentujące początki sztuki japońskiego wyrobu kiełbas, zostały zdeponowane przez 82 letniego właściciela, pioniera masarstwa, Yoshifusa Iida, w muzeum Kyodo Shiryokan.

źródło: mdn

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

tinyurl.com/6jlomz

WiT pisze...

;)

Kemono pisze...

Rozporządzenie zabraniające handlu sklepom konwiniensowym w nocy - prawie jak u nas zakaz handlu w święta. Z tą różnicą, że władze Kyoto mają jakieś "praktyczne" uzasadnienie ;)

renczus pisze...

samoobsługowe kasy? super sprawa. w Polsce też są w sieciach na A...
tylko karta płacić nie można (obsługa twierdzi, że na razie)

Anonimowy pisze...

Samoobsługowe kasy są tez z sieci Carr... np na sadybie w wawie. fajna zabawa, mozna płacić gotóweczką i kartami, tak więc hasło Lecha Wałęsy już jest realizowane.

Anonimowy pisze...

gdyby u nas takie wprowadzili, to by wszyscy spieprzali bez płacenia.

Anonimowy pisze...

dużo się dzieje w tej Japonii :)