wtorek, 29 stycznia 2008

Przegląd prasy

48-mio letni Toshihisa Yamamoto, docent z uniwersytetu w Osace, został aresztowany pod zarzutem molestowania seksualnego 16-to letniej dziewczyny. Incydent miał miejsce w autobusie linii Osaka-Tokyo, którym podejrzany jechał na konferencję. Docent przyznał się zatrzymującym go policjantom do winy tłumacząc się: "Siedziałem obok urokliwej kobiety w mini spódniczce i strasznie się napaliłem". Jak ustaliła policja we wczesnych godzinach porannych podejrzany włożył poszkodowanej rękę pod bieliznę i dokonał aktu nierządu. Dziewczyna obudziła się, zapytała czy to co on właśnie zrobił to jest to co ona myśli, ten przyznał się. Poszkodowana zawiadomiła kierowce, ten policję. Autobus miał nieprzewidziany przystanek na autostradzie, gdzie na docenta czekała już suka.

Japonia wraz z USA buduje tarczę antyrakietową. W Japonii przebywa ok. 50,000 amerykańskich żołnierzy, jak się okazało wszyscy są w zasięgu północno-koreańskich rakiet balistycznych.

Tokijski sąd okręgowy nakazał firmie McDonalds Japan wypłacać nadgodziny menedżerom restauracji. Firma broniła się, mówiąc, że kierownictwo wykonawcze firmy nie podlega regulacjom godzinowym. Sąd nie przychylił się do tego stwierdzenia, orzekając, że manadżer jednej restauracji nie wchodzi w skład kierownictwa całej korporacji.

Narodowa Organizacja Turystyczna podała liczbę obcokrajowców odwiedzających kraj w 2007, rekordowe 8,349,200 (13,8% więcej niż rok wcześniej). Wg. specjalistów rekord zawdzięczany jest malejącą wartością jena na rynkach światowych. Najwięcej turystów przyjechało z Korei Południowej oraz z Chin.
Spada natomiast liczba Japończyków wyjeżdżających za granicę. W 2007 roku było ich tylko 17,298,000.

Połowa Japończyków boi się używać Internetu. Rządowa ankieta przeprowadzona na 3,006 obywatelach powyżej 20 roku życia wykazała, że 45.4% respondentów obawia się bezprawnego wykorzystania ich danych osobowych i haseł oraz obarczenia fikcyjnymi transakcjami bankowymi. 36.3% nie obawia się takiego zagrożenia, 18.3% nie zdecydowała czy się obawia czy też nie.

Policja prefekturalna w Saitamie zatrzymała pięć uczennic w wieku licealnym pod zarzutem prowadzenia serwisu z ofertami nieletniej prostytucji. Ogłoszenia były umieszczane przez same zainteresowane w postaci nieskomplikowanych szyfrów niosących informację m.in. o miejscu spotkania i cenie za usługi. Jak ustaliła policja dla przykładu "IkebLURV1700Yukichi2JC1" znaczyć miało "Uczennica pierwszej klasy liceum spotka się na sex w Ikebukuro o 17:00 za cenę 20,000JPY". Symbol LURV jest emotikonem zamienianym na serce. Przedstawiciel władz ostrzegł wszystkich rodziców, że jeżeli natkną się na e-mail wysyłany przez ich córkę, w których jest serce i jakieś liczby, powinni podejrzewać, że sprzedaje ona swoje ciało.

Happening pod nazwą "Wykrzycz miłość w parku Hibiya" zostanie zorganizowany przez Japan Aisaika Association w czwartkowe popołudnie. Każdy z przechodniów będzie mógł stanąć na podium i wykrzyczeć najgłośniej jak potrafi "Kocham moją żonę!!!", za co dostanie tulipana i certyfikat "Oddanego żonie". "Chcemy by mężczyźni zabrali kwiaty do domu i ofiarowali je żonom" powiedział przedstawiciel organizacji. Dwa lata temu ta organizacja "oddanych żonom" zadeklarowała 31 stycznia Dniem Żony.

źródło: mdn

3 komentarze:

fmc pisze...

Czy faktycznie tak mało Japończyków wyjeżdża za granicę? 17 tys. to chyba raczej jakaś pomyłka.

WiT pisze...

Jasne, że pomyłka. Zabrakło trzech zer. Dzięki!

melun pisze...

IkebLURV1700Yukichi2JC1 :

Ikeb = Ikebukuro.
LURV = SEX, (dlaczego LURV? odsylam do angielskiego lurve oraz Woody Allen "Annie Hall")
1700 = Czas 5PM
Yukichi2 = Yukichi Fukuzawa, czlowiek z banknotu o nominale 10000Yen razy 2 = 20000Yen
JC = Joshi Chugakusei (JC - gimnazjum, JS - szkola podstawowa, JK - liceum)
1 = klasa pierwsza