sobota, 4 listopada 2006

Ikea po japońsku

Ponad dwadzieścia lat temu Ikea próbowała już wejść na Japoński rynek. Przy pomocy lokalnej firmy meblowej marka została sprowadzona. Po kilku latach kiepskich wyników została wycofana.
W tym roku znów próbują, na dużo większą skalę. Już bez pomocy lokalnych firm, sami się tu sprowadzili. Wcześniej wybudowali fabryki w Chinach, niewielki odsetek artykułów jest robiony poza nimi.
I tak oto 10km od mojego domku pod koniec września powstał sklep, replika tego, który znam, na Targówku. Jest wszystko to co w Polsce rok temu. Do tego restauracja, sklep spożywczy. Gdyby nie panowie z mieczami świetlnymi i automaty z kuponami na jedzenie, czułbym się jak w Europie.
Podstawowa zaleta - jest tanio. Bardzo tanio. Po drugie, ładnie.
Takie kilka akrów orientu na tej bezlitosnej ziemi.


7 komentarzy:

kojn pisze...

to ja wiem gdzie ty mieszkasz ;) ... co do IKEA, to w końcu globalizacja zaczyna dotykac Japonie. Moim zdaniem IKEA to trend, coś w rodzaju "pokolenia IKEA". Zmiana myślenia, podejscia do zakupów itp. Osobiście za ich produktami nie przepadam (każdy facet to mówi) ale jednak geniusz założycieli i producentów jest godny szacunku. W sumie, to sobie nie wyobrażam jak mogło jej tam nie być wcześniej ;)

natiwa pisze...

w Taipei IKEA ma sie chyba nie najgorzej, zawsze tlumy kupujacych, jest to chyba jedyny sklep, w ktorym expat moze kupic "normalne" meble, Polki jezdza tam glownie po szwedzkie pieczywo chrupkie, ogorki i dzemy ;D

mrugacz pisze...

Osobiście za IKEĄ nie przepadam, być może dlatego, że praktycznie 80% osprzętu domowego mojego pochodzi z hangarów szanownej firmy. Moje mieszkanie jest tak koszmarnie bezpłuciowe i tak podobne do setki innych, że to aż boli. Dlatego wbrew wszystkiemu mam nadzieję, że IKEA nie zdoła jednak opanować japonii ;)

kmh pisze...

Ikea Matka, reka, ktora mnie zywi hehe

Anonimowy pisze...

kilka akrów orientu czy okcydentu?

WiT pisze...

Oczywiście, że okcydentu, ale orientem łatwiej...

Michał S. pisze...

WIT!!!

Ikea, ikea, hot-dogi hot-dogami ale powiedz byles na meczu naszych zlotek?