poniedziałek, 24 kwietnia 2006

Jaką masz grupę krwi?

Będąc w Japonii prędzej czy później ku naszemu zaskoczeniu usłyszymy pytanie o naszą grupę krwi. Nie ma to bynajmniej nic wspólnego z medycznym aspektem, a raczej bliższą chęcią poznania naszej osoby. Często obcokrajowcy po prostu nie znają swojego typu krwi, co naprawdę zdumiewa Japończyków. Wierzą oni, iż rodzaj krwi przekłada się na typ charakteru na podobnej zasadzie na jakiej my wierzymy, iż data urodzenia predestynuje do określonej osobowości (Horoskopy). Cała teoria jest często wykorzystywana np. do sprawdzenia czy związek będzie miał szanse - czy rak pasuje do koziorożca?

Samo odkrycie grup krwi w 1901r. było przełomem w medycynie tym niemniej wykorzystywane było przez nazistów do propagowania teorii o wyższości Niemców (przeważnie grupa A, O) nad Żydami czy Azjatami (przeważnie grupa B). W latach dwudziestych, trzydziestych XX wieku sporo tzw. "zachodnich naukowców" było przekonanych o wyższości nad rasą azjatycką właśnie z powodu grupy krwi. (jako podstawę podawali twierdzenie, iż grupę B ma również większość zwierząt)

Wracając do Japonii, w 1927 r. psycholog Furukawa Takeji rozpoczął badania nad przyporządkowaniem typów osobowości do rodzajów krwi, opublikował kilka artykułów "naukowych", gdzie pokazywał rezultaty swoich badań. Tak naprawdę jednak wszystko zaczęło się od Masahiko Nomi, dziennikarza, który poprzez swoje pisarstwo wytworzył zainteresowanie tymże tematem. Jego pierwsza książka omawiająca "teorie krwi" - "Ketsueki-gata de wakaru aisho" (Rozumienie podobieństw/kompatybilności poprzez grupy krwi) w 1971 r. stała się bestsellerem. Nomi twierdził, iż tak samo jak różne grupy krwi nie pasują do siebie tak samo osoby z różnymi typami nie będą do siebie pasowały. Po śmierci Masahiko pałeczkę przejął jego syn, Toshitaka który aktywnie działa (sponsoruje) w "Ketsueki-gata Ningen-gaku Kenkyusho" (Humanistyczny Instytut Grup Krwi).


A teraz sami sprawdźmy czy się zgadza:

Typ A

Osoba punktualna, perfekcjonista, dużo planuje i jest cierpliwa (George H. W. Bush, Britney Spears)

Typ B

Kreatywny pasjonat, osoba zazwyczaj optymistyczna. (Jack Nicholson, Leonardo DiCapri)

Typ AB

Racjonalna, lubiana, zdolności do empatii, lubiana w towarzystwie. (John F. Kennedy, Thomas Edison)

Typ O

Ambitna, pewna siebie, naturalny lider. (John Lennon, Elvis Presley)

Typowanie charakteru na podstawie krwi rozprzestrzeniło się w Azji, znane jest na Tajwanie czy w Południowej Korei, gdzie ogromnym kinowym hitem 2005 roku była romantyczna komedia "B-hyeong namja chingu" (Mój Chłopak jest Typu B). W "serwisach randkowych" prawie zawsze znajdzie się pole "grupa krwi". Sama teoria nigdy nie została potwierdzona naukowo, co nie przeszkadza aby większość Japończyków była przekonana o jej prawdziwości. Warto więc potraktować ją z przymrużeniem oka, a przed wyjazdem do Japonii upewnić się jaką mamy grupę krwi.

18 komentarzy:

Sadek pisze...

Kreatywny pasjonat...
Hmm, podoba mi się :)
Musze sobie to dodać do opisu na GG :)

WiT pisze...

Ja mam miejsce na grupę krwi w książce adresowej mojego telefonu.

Anonimowy pisze...

No dobra a jak mam RH+ to czy jest to odpowiednik AB+ ?? - może japońce mają jakąś inny podział grup krwi...

Markus07 pisze...

Ja mam 0 Rh+ i poszukuje, kto ma taką samą :) Nigdy nic nie wiadomo. Niestety ja mogę dać krew każdemu ale dostać mogę tylko moją grupę. Ogólnie ostatnio w Polsce stało się "modne" oddawanie krwii. Wielka akcja jest w liceach.

n€x¤R pisze...

a ja nie wiem jaka mam.
a co do anonimusa: podzial jest na A,B,AB,0 lub na rh+/rh-.
jesli chcesz zupelnie nic nie zrozumiec to w wiki jest zdrowo namieszane
po raz pierwszy zamiast odpowiedzi znalazlem cos, czego ni huhu nie rozumiem

Anonimowy pisze...

Czy z tego pierwszego rysunku mam rozumieć, że ludzie z grupą 0+ są jacyś wyjątkowi lepsi od innych ? Jak to rozumieją Japończycy ?

kojn pisze...

no to sie markus dobrabliśmy ...;) ... nexor ... nie dzilimy na literki lub rh, tylko jest grupa i odczyn (chyba odczyn) .... czyli grupa A,B,0,AB i do tego kazda moze byc plus lub minus .... ja ma 0 rh+ jola 0 rh- ... i tu sie zaczna problem, ale to juz inna bajka

kojn pisze...

Anonymous <- a i jasne ze z zerami sa jacys tacy lepsi ;) no nei markus ;) .... tylko wez tu dla takiego 0 - zdobądz krew po wypadku .... rzadka sprawa, z plusami lepiej ...

madame butterfly pisze...

oczywiście ja rónież nie wiem jaką mam grupę..muszę poszukac :) a nuż widelec jakiś japończyk spotkany gdzieś tam, kiedyś, będzie m isie chciał oświadczyć i co? musze wiedziec:P
a w wkiki faktycznie namieszane rowno.. ;]

luke pisze...

A,B,AB,0 to jest grupa krwi, natomiast
RH+, RH- to znaczy czy mamy przeciwciała oba parametry są niezależne

Markus07 pisze...

no to Kojn musimy się trzymać razem :) hehe moja bratowa ma 0 Rh - . A wiadomo jak jest - i + to jest problem....ale są na to leki :)

Meg pisze...

To ja dołączam się do panów z ) rh+ :) Szczerze mówiąc nawet zgodziłabym się z tą interpretacją!

Wiedźma Jaga pisze...

nah, japończycy nie dbają o + i - w grupie krwi. Wolą literki :P
a swoją drogą - są bardziej uniwersalne bo można je przetoczyć ludziom z + więc wiosek: 0rh- jest najuniewrsalniejszą grupą. Ale nie wiem czy to najlepsze bo potem trudno dla takiej osoby dawce znaleźć...

Yolusia pisze...

Markus, to 0 Rh- moze dostać tylko 0 Rh-, i 0 Rh- jest dla każdego, "+" może dostać każdą...
Kojn w tych czasach, kochanie to juz nie problem zwłaszcza przy pierwszej dzidzi, potem jak wytworzą sie przeciwciała przy drugim moze być awaria; ale zanim będzie drugie, trzeba zmajstrować pierwsze, do dzieła kotku ...miau...

nales pisze...

Pisałam o tym pracę na zajęcia z bodajże metodologii .... Pan Turlejski był zabawnie dziwny ... hehe!
a swoją drogą mnie też dziwi jak ktoś nie zna swojej grupy krwi...dla mnie to naturalna wiedza :)

pozdr

Kamila Anna pisze...

ja ma B Rh+ i jestem bardzo dobrze zapoznan z tym zagadnieniem,pisze prace na ten temat:) polecam stronę internetową www.dadamo.com , ktora jest poswiecona amerykańskiemu badaczowi Peterowi D'adamo który rozpowszechnił niezależnie od japończyków teorię grup kri!

TynaRybnik94 pisze...

Też mam grupę 0RH+, a z tym Plusem i minusem to jest tak: Jeżeli grupa RH posiada "Antygen D" to dodajemy +, a jeśli krew jest tego antygenu pozbawiona to pisze się -, zazwyczaj osoby, które mają Grupę Krwi 0RH+, są alergikami, ja np. muszę uważać na białko... ale sama do końca nie wiem, ;)

Janek Panek pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.